POMEM Adayları: Yaş Sınırı Mağduriyeti Önlensin | Pomem | Polis Meslek Eğitim Merkezi
Find us on Facebook Follow us on Tiwtter Subscribe Feed

POMEM Adayları: Yaş Sınırı Mağduriyeti Önlensin

Bilindiği gibi 4 yıllık üniversite (lisans) mezunu olup KPPS’den 60 puan barajını aşmış olanlar arasından POMEM’lere sınavla öğrenci alınmaktadır. POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) sınavına başvurabilmek için mevcut mevzuat hükmü gereğince, “Bayan adaylar ile askerliğini yapmamış erkek adaylar için sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak, askerliğini yapmış erkek adaylar için ise, 30 yaşından gün almamış olmak” şartı aranmaktadır. EGM’nin ise 2011 yılındaki POMEM alımlarını 2012’ye ertelemesi ise 2011 yılında başvurabilecek olan binlerce 4 yıllık üniversite mezunu POMEM adayı yaş sınırına takılarak mağdur oldu.

Yakın zamanda yapılan kanun değişikliği ile polislerin emeklilik yaşı 3 yıl arttırılmış olup, 52’den 55 yaşına çıkartılmıştır. Böylece, 4 yıllık üniversite mezunlarından POMEM’e öğrenci alımında yaşın arttırılabilmesinin önünde bulunan en büyük engel ortadan kalkmıştır. Çünkü 33 yaşında POMEM sınavını kazanmış bir adayın polis eğitimini 2. dönemde aldığını düşünürsek, 34 yaşında göreve başlasa dahi 20 yıl hizmet süresini doldurduğunda 54 yaşına gelmiş oluyor. Polislerin emeklilik yaşı artık 55 olduğuna göre, POMEM’e öğrenci alımında konulan yaş sınırının yükseltilmesi emeklilik ve hizmet süresi bakımından hiçbir sıkıntı oluşturmuyor. Yakın zamanda memurluk için yapılan 35 yaş düzenlemesine binaen istenildiği takdirde POMEM için 4 yıllık üniversite mezunu polis alım üst yaş sınırı da rahatlıkla 34’e yükseltilebilip 35 yaşından gün almayacak şeklinde bir düzenleme yapılabilir.

BU İNSANLAR NEDEN POMEM SINAVINA GİREMİYOR?

4 yıllık üniversite mezunu polis adayları için, üniversiteye giriş sınavına hazırlanma, üniversite eğitim süresi, mezun olduktan sonra KPSS’ye hazırlanma, POMEM mülakat sınavlarına başvurabilme şartlarından bir tanesi olan KPSS’den gerekli puanı alma ve askerlik gibi sebeplerden polisliğe başvurma yaşı 28-29′u bulabilmektedir. Bahsedilen sebeplerden 27- 28- 29 yaşındakilerin bir kısmı ile 30 yaş üstü binlerce 4 yıllık üniversite mezunu genç polisliğe başvurmak isteyip mevcut Pomem yaş sınırı şartına takılıp mağdur olmaktadır. Hizmet süresi ve emeklilik yaşı için sıkıntı oluşturmayacak yaştaki insanlar haksız yere bu şekilde POMEM sınavına başvurması engelleniyor. Bu insanlar neden POMEM sınavına giremiyor? Hizmet süresi ve emeklilik yaşı ise zaten o sıkıntı yaratmıyor, yok başka bir şeyse zaten POMEM mülakat sınavları var. Ortada hiç bir engel yok, mevcut yaş sınırı şartıyla haksız yere POMEM sınavına girmesi engellenen bir kısım insan var. Ayrıca, POMEM polis alımı başvuru tarihlerinin daha ileriye alınması (Örneğin, 2007, 2010 ve 2011′de olduğu gibi) nedenlerden birçok aday haftalar (1 -2 hafta) hatta sadece birkaç gün ile başvurma hakkını kaybetmiştir. Bu nedenlerden yaş sınırı arttırılıp 2012 ve daha sonraki yıllar için daha çok üniversiteli gencimizin Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavına başvurma hakkını elde edebilmesi sağlanabilir.

Gelişmiş ülkeler örnek alınarak POMEM’e öğrenci alımında bir düzenleme yapılmalıdır:

Amerika ve Avrupa ülkelerinin polis alım üst yaş sınırı incelendiğinde, 35 hatta 45 yaşlarına kadar polisliğe başvurma hakkı var ve adaylar görevin gerektirdiği yeterliliğe göre belirleniyor. Ayrımcılık olmaması için, boy ve kilo şartı minimum tutulmakta hatta bazı Ülkerlerde boy ve kilo şartı da bulunmamaktadır. Sadece beden kitle endeksi değerlerine bakılmaktadır. Sağlık şartı olarak; çok aşırı bir performans sergilenmesi beklenmemektedir. Gözün sıfır derece olması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bizim ülkede ise hala bir tane dişi protez diye elenen insanlar, vücudunda ufak bir çizik var diye elenen insanlar var. Bunlar eşitlik ilkesine terstir…

MEMURLUK ANAYASAL BİR HAKTIR

Ülkemizde ki mevcut yaş sınırı uygulaması anayasamızın 70. maddesine aykırıdır. Bu madde “Her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka bir ayrım gözetilemez” denmektedir. Bu madde çok açıktır, memurluğun anayasal bir hak olduğu ve memurluk mesleğine girebilmek için aranacak şartların “görevin gerektirdiği niteliklerle” ilgili olmasını emretmektedir. Yani anayasamıza göre polislik mesleği gibi yarışma sınavlarıyla seçim yapılan durumlarda 34 yaşındaki bir aday 25 yaşındakinden daha iyi sonuç elde ediyorsa görevi 34 yaşındaki hak etmelidir.

AB STANDARTLARI

Devletimiz polis alımı yaparken, kişi başına düşen polis sayısı oranında Avrupa Birliği standartlarını yakalamaya çalışmakta polislerin çalışma saatlerini de azaltmaya dönük pilot uygulamalar yapmaktadır. Ancak personel yetersizliğinden tüm ülkede bu sisteme geçilmesi mümkün olmamaktadır. Oysaki formül çok açıktır, lise mezunlarının başvurabildiği iki yıllık PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulları)’ndan bir polis mezun olurken, üniversite (lisans) mezunlarının başvurabildiği 6 aylık POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)’nden dört-beş polis mezun olabilmektedir. Kısa süre içinde personel açığı giderilebilmesi için PMYO’ların POMEM’e dönüştürülmesi ya da POMEM’e daha fazla öğrenci alınmasıyla mümkün olabilecektir. Bu, hem devlete maliyet açısından büyük kazanımlar hem de ülkemizdeki üniversite mezunu işsiz kitlenin eritilmesi açısından kazanımlar sağlayacaktır. En önemlisi de daha eğitimli, daha nitelikli kaliteli polisler yetişecektir. Böylece emniyet teşkilatımızın prestiji artacaktır.

 


top bar
bottom bar

Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

« »

23 Yorum

 1. bence yaş 35 olmalı ve universitelerde hukukla alakalı dersleri olan bölümlerden mezun olanlar alınmalı (hukukfakültesi, iktisat ve işletme fakülteleri, kamu yönetimi uluslar arası ilişkiler vb.) şimdi bi ziraatçi,astronomi,ağaç işleri mühendisliği,tiyatro,moda tasarımcılığı,arkeolog,mimar,inşaatmüh,tekstil öğretmeni,maden mühendisi,jeoloji mühendisi ilahiyat vb. şimdi bunların gördüğü derslerde hukukla alakalı derslerin fazla olduğunu sanmıyorum bence yığılmalar yaş sınırının artırılmasından deil böyle alakasız bölümlerinde polisliğe kabul edilmesinden kaynaklanıyor arkadaşlar ayrımcılık yapmıyorum ama polislik mesleği hukuku az da olsa bilen kişlerden olmalı

  top bar
  erhan yıldız
  20 Aralık 2011 @ 11am
  bottom bar
 2. tum kamu kuruluslarında 35 yaş olayı gerçek olmalııı bu pomem ıde kapsamalıııı .

  top bar
  fuat
  20 Aralık 2011 @ 1pm
  bottom bar
 3. 2008 yılında 29 yaşında iken pomem sınavına girdim ve 2680 yedek kontenjanı ayrıldı ve ben 1377 yedek idim fakat her ne hikmetse 1250 yedek alındı ve ben giremedim…denemediğim sınav kalmadı..benim hakkım boşa gitti ve ben şuan 2012 de 33 yaşına gireceğim 4 senedir işssizim..artık bunalıma girdim…pomem olarak öncelikle yedek adayların hepsi alınsa idi neolurdu ..şimdi iş yok para yok..bizler üniversiteleri boşunamı okuduk..neden heryerde ikinci sınıf muamelesi görüyoruz…yeter artık…benim ne suçum vardı almadınız..benden önceki dönemde 2000 yedek kontenjan ayrılırken hepsi alındı..yazık değilmi bana..şimdi kimse yüzümüze bakmıyor…hep haksız uygulamalara maruz kalıyoruz…yeni nesil gençlik malesef tükeniyor bu uygulamalr ile ..pomem yaşı en az 35 olmalıdır..yoksa bu ülkenin gençliği artık çöküyor..göz göre göre bitiyor…ve alığımız eğitimelr ile bizler çürümeye terk ediliyoruz…

  top bar
  haydar yegen
  22 Aralık 2011 @ 2pm
  bottom bar
 4. Burası türkiye arkadaş burda herşey normal 18 yıl futbol oynadım 2 senedir oynamıyorum boyum 1.78 mülakatta ölcülen 1.73 profesyonel kaleci olduğumu düşünürsek 1.73 boyla ilk prof olan ben olmalıyım bununla beraber gecen seneki başvurumda 3 kilo fazlam cıktı malesef bunun kemik yapımdan olduğunu anlatamadım nasıl bir takıntı yaptıysalar puan kırdılar ve kontenjana giremedim sporu emekleyerek yapanlar girdi ama ben parkuru 35 sn yede bitirmeme rağmen giremedim spor salonuna gidiyorum 6 aydır kilom hala 85 ama maşallah terminatör gibiyim bir gram yağ yok sanırım bu senede kilo fazlasından elenirim diyecem ama başvuramıyorum bile askerliimi yaptım ama 83 ocak 14 doğumluyum 30 dan gün almış oldum yani erteleme maduruyum tarih öğretmeniyim atamam olmuyor askerliğimi komando asteğmen olarak yaptım keskin nişancıydım pardon da ben polis olabilmeyi haketmedimmi acaba ?

  top bar
  irfan
  16 Ocak 2012 @ 3am
  bottom bar
 5. neden yaş sınır yükseltilmiyor mağdur oldugumuz yetmiyor mu artık ? öğretmen olarak atamıyorlar polis te olamıyoruz bu kadar da olmaz yaa…gençlik mahvediliyor inşallah bunu bir an ön önce anlarlar…

  top bar
  HALE GAZİ
  23 Ocak 2012 @ 2am
  bottom bar
 6. yaş sınırı ne zaman yükseltilecek

  top bar
  ali osman
  24 Ocak 2012 @ 4pm
  bottom bar
 7. YAŞ SINIRININ 35 E YÜKSELTİLMESİNİ İSTİYORUZ.YAŞ SINIRI YÜKSELTİLSİN MAĞDURİYET GİDERİLSİN…

  top bar
  Zeynep Maran
  25 Ocak 2012 @ 5pm
  bottom bar
 8. pomem alımlarında yaş bandının tıpkı devlet memurlugunda oldugu gıbı 35 yaş olarak degıstırılmesını talep edıyoruz bır cok ınsan madur durumda inşallah olumlu bır gelısme olur

  top bar
  miroglu
  25 Ocak 2012 @ 6pm
  bottom bar
 9. bız genclerın gelecegıne buyuk engel olusturan yas sınırlamaları artık kaldırılsın polıs olmak ısteyen bızler gıbı bınlerce yas magduru gencın sesı artık duyulmalı ve pomemde yas sınırı artan emeklılık yasına uygun olarak 35 e cıkarılmalıdır….

  top bar
  s-dogan
  26 Ocak 2012 @ 7am
  bottom bar
 10. türkiyede de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi olmalı.. yaş sınırı yükseltilmeli..üniversiteyi bitirdiğimde 28 yaşında olacağım ama sınır 28 yaşdan gün almamış olmak.. yaş sınırı yükseltilmeli.. bu önemli konuyu gündeme getirdiğiniz için çok tesekkürler..

  top bar
  sewgi
  26 Ocak 2012 @ 7pm
  bottom bar
 11. 35 yaşında ilk göreve basliyacak polisten ne bekleyebilirsiniz Allah aşkina. saçmalamayin ya.biraz mantikli olunn

  top bar
  babil
  3 Şubat 2012 @ 11pm
  bottom bar
 12. ben 4. sınıftayım ve bir dersim 2012 nin aralık ayına kaldı yaşım şuan 27 ama yinede yetişememekten korkuyorum. bu bizim hakkımızsa yasalarda bizi destekliyorsa bununla bakanımız neden ilgilenmiyor.
  yaş sınırının 35 olmasının önündeki tek engel bu sorunla ilgilenmemeleri.BEN AŞIK OLDUĞUM MESLEĞİ YAPMAK İSTİYORUM BUNA ENGEL OLMAYIN…

  top bar
  NAGİHAN
  4 Şubat 2012 @ 9pm
  bottom bar
 13. arkadaşlar bende bu konudan mağdurum.Ben cumhurbaşkanlığının, emniyet genel müdürlüğünün, başbakanlığın, içişleri bakanlığının resmi sitelerine bu mağduriyet konusunda dilekçe yazdım ve online gönderdim.Hepimiz bu şekilde yapabilirsek daha etkili bir mağduriyet giderilme söz konusu olabilir.Sizden ricam herkes bu mercilere mesaj atabilirse daha çabuk sonuç alabileceğimize inanıyorum.

  top bar
  hüseyin
  7 Şubat 2012 @ 11pm
  bottom bar
 14. Ben şu an önlisans öğrencisiyim küçüklüğümden beridir istediğim polislik mertebesine ulaşmak için elimden geleni yapıyorum ama ne yazık ki okuldaki hocalar sayesinde okulum 1 sene uzadı ve uzamasa lisans tamamlayıp pomeme girmeyi deneyecektim yaşım 21 Allah’a şükür boyum kilom vücudum da yerinde ama istediğimi alamayacağım sanırım polislik daha zorlaşacak o zamana kadar.. Arkadaşlar nasıl polis aldıklarını bilmiyorlar araştırmıyorlar, ayriyetten pmyolar olsun pomemler olsun zorlaştırıyorlar yani bir ümit diyip bekleyeceğiz. 28 yaş üniversite mezunları için çok küçük bir yaş bence de 35 yaşına yükseltilmeli.. Üniversiteye ha diyip 18 yaşında girip 22 yaşında mezun olup kpss ye girip 1 sene de kazanamıyorsunki illa ki uğraştırıyorlar insanları yani zorluyorlar bazı şeyleri ellerimizden geleni yapıyoruz. Umarım en azından bakanlığımızda bu yaş sınırını istediğimiz şekilde düzenlerler de bizler üniversite mezunlarıda mağdur duruma düşmez.

  top bar
  Semih
  8 Şubat 2012 @ 10am
  bottom bar
 15. 33 yaşında mezun olan brinin teşkilata vereceğ fayda nedir. 33 yaşındaki adamı emniyetin kurallarına,kendi içindeki düzenine bu nasıl adapte edeceksiniz bunca yıl kendi dediğini doğru bulan birini.Bence 33 çok fazla hiç gerek yok millet deniyor üniversiteyi orada burada iş bakıyor olmayınca pomeme sarıl 33 yaşında

  top bar
  pmyo
  11 Şubat 2012 @ 2pm
  bottom bar
 16. YAŞ SINIRININ 35 E YÜKSELTİLMESİNİ İSTİYORUZ.YAŞ SINIRI YÜKSELTİLSİN MAĞDURİYET GİDERİLSİN…BÖYLECE LİSANS MEZUNLARIDA BAŞVURARAK HEM İŞSİZLİK ORANIN AZALMASINA,HEMDE KALİTE STANDARTLARININ YÜKSELMESİNE NEDEN OLUR POMEM’İN.

  top bar
  Caner ENGİN
  21 Şubat 2012 @ 6pm
  bottom bar
 17. 33 yada 34 yasında polis olacak adamdan hayırmı gelir diyen arkadaslar , teskilattaki 40 ile 55 yas arasındaki polislerden ne hayır geliyorsa onlardanda o hayır gelir merak etmeyin

  bir politikacımızın , yonetmelik hazırlanırken polislerin atak olması istenmis lafıda ayrıca dusundurucu. e o zaman 30 yasından gun almamıs adamı aldıktan sonra neden 40 da gorevden atmıyorsunda 55 lere kadar calıstırıyorsun. bu mantıga gore 45 – 50 yasındaki adamın ne ataklıgı kalacak.

  yas sınırının 35 olacagı falan yok bir etrafınıza bakın turkiye burası amerika yada avrupamı , bizimkiler sınırlara bayılır :)

  top bar
  ecoskun
  21 Mart 2012 @ 1am
  bottom bar
 18. güzelim 33-35 yaş diyorsun ama herkesin fiziki kabiliyeti bir değil sonuçta atik olanlar zaten farkını koyacak ortaya yası 18-20 olupta koşmaktan aciz birsürü insanımız var yeni nesil biraz farklı.bu yaş olayı yükseltilirse bencede en hayırlısı olacak.

  top bar
  müge
  23 Mayıs 2012 @ 10pm
  bottom bar
 19. arkadaşlar ben yaş sınırının 35 olacağına inanıyorum bunun içinde kalan süre içerisinde vargücümle çalışıp tüm ilgililere meil görüşme vb ne kadar çalışma varsa yapacağım ve hakkımız olan memurluğu alacağız. Allah’ın izniyle bu iş olacak… ve herkes taşın altına elini atsın..başarmak için önce inanmak ve sonrada o uğurda çalışmamız gerekiyo. iyi örgütlenip sesimizi toplu duyurmalıyız ve tek bir ağızdan yüksek sesle…

  top bar
  hamit
  2 Haziran 2012 @ 7am
  bottom bar
 20. BENDE HERKESİN YAŞ SINIRI 30 OLMALIDIR..EN DOĞRUSU BU ..OLMAZSA ZATEN DEMOKRASİYE AYKIRI OLUR..

  top bar
  POMEM YAŞ SINIRI 30 OLDUN
  20 Haziran 2012 @ 12pm
  bottom bar
 21. Ben bu yaş olayından bir şey anlamadım… 29.12.1982 doğumluyum… Şimdi sınava girebiliyor muyum giremiyor muyum ? aramadığım yer kalmadı kimisi girersin diyor kimisi giremessin diyor… belli bir ay kotası olur mu acaba ? 82 li olup da ekimden sonra doğanlar girebilir gibi…

  top bar
  Ali
  24 Haziran 2012 @ 5pm
  bottom bar
 22. Merhabalar… Polis alımları 2012 KPSS sonuçlarının açıklanmasını takip eden hafta başlayacağını duyuruldu. Ben açıköğretim mezunuyum. daha doğrusu diplomamı eylül veya ekim ayı içerisinde alıcam.. Başvurma şansım var mıdır ?

  top bar
  mesut@erkul
  6 Temmuz 2012 @ 11am
  bottom bar
 23. yaş 35 olsun…. okadar okul okuduk gelecek kuramıyoruz. bize yazık deilmi.. evlenemedik bile.. işsizlikten… hayatımız mahvoluyor…

  top bar
  harun
  15 Eylül 2012 @ 9pm
  bottom bar

Yorum EKle